Frenuloplastika, frenulotómia

Mužská obriezka – latinsky cirkumcízia je operačný zákrok pri ktorom sa  odstráňuje predkožka ( lat. prepucium alebo praeputium ) – kožný val prekrývajúci  žaluď ( lat. glans ). Historicky ide o jednu z najstarších operácii vôbec.

Frenuloplastika, resp.frenulotómia je chirurgický zákrok, pri ktorom dochádza k úprave neúmerne krátkej uzdičky ( frenula ), ktorá pri erekcii  nedovoľuje voľné zväčšenie žaluďa rovnomerne vo všetkých smeroch, respektíve spôsobuje nepríjemné pocity pri pohlavnom styku. Skrátená  uzdička ( frenulum breve ) v kľudovom stave nespôsobuje žiadne ťažkosti, pri erekcii však už aj ľahké skrátenie môže byť príčinou diskomfortu pri pohlavnom styku a zvýšená citlivosť v tejto oblasti môže prispievať k predčasnej ejakulácii ( ejaculatio precox ).

Kto by mal podstúpiť frenuloplastiku?


Všetci muži s krátkou uzdičkou, ktorá je symptomatická, teda vyvoláva akékoľvek obtiaže pri pohlavnom styku. Frenuloplastika je tiež metódou voľby u pacientov s predčasnou ejakuláciou.

Ako prebieha frenuloplastika ?


Zákrok sa realizuje v lokálnej anestéze s využitíím najmodernejších lokálnych anestetík a s použitím ultratenkej ihly na aplikáciu miestneho znecitlivenia z jedného vpichu. Následne je už operačný výkon úplne nebolestivý. Ide o malý plastický výkon, ale erudícia a skúsenosť je pri ňom veľmi dôležitá. Pri výkone sa uzdička horizontálne narežie až do polohy, aby nespôsobovala žiadny ťah na žaluď a následne sa vzniknutá rana zošije špeciálnym tenkým vstrebateľným šicím materiálom, ktorý už nie je nutné odstraňovať, nakoľko stehy vypadnú sami. Na ranu sa aplikuje protibakteriálna masť a kontrolné vyšetrenie postačí väčšinou o 5-7 dní.

Operačný tím:


Výkony realizuje MUDr. Marek Brezovský, PhD, ktorý počas svojej profesnej urologickej kariéry od r. 1996 zrealizoval niekoľko stoviek rôznych typov operácií na vonkajšom  genitále u pacientov od 2. roku života až po mužov vo vysokom veku.

Asistujúca zdravotná sestra – Dagmar Ďurišová, špecializácia v chirurgii pre sestry, 30 ročná prax strostlivosti o urologických pacientov všetkých typov, 10 rokov prax na urologickej jednotke intenzívnej starostlivosti a pooperačnej izbe.